Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / SkÃ¥l 3934002



*

nr 393 4002


Skål

med glasinsats, nysilver, Jugend, höjd: 22, (graverad)


Utrop:

300 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 januari 2006
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau glasinsats graverad jugend jugend-stil jugendstil nysilver pläter silver skål ädelmetall
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:13
  • 6122 GrötskÃ¥l
    + muggar, 5 delar, "Hej Tomtegubbar", Upsala-Ekeby..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:49
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:40
  • 6583 Kuriosa
    3 delar, bland annat brödkorg + skål, (omkring 190..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:05
  • 3519 Servisdelar
    68 delar, Royal Doulton, "Bunnykins" porslin med d..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:45
  • 6606 SkÃ¥l
    + fat, 2 delar, silver. Diameter: 10-15, höjd: 8 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr